Aeldari er en race af aliens, der tror, at de er over alle andre i Warhammer 40k universet. Og det er med god grund at de har den overbevisning, for de er så elegante i både væremåde, kropsholdning og udseende. De ligner lidt elvere, med deres spidse ører og højde, samt porcelænsfine hud, men man skal ikke lade sig snyde af deres fine udseende. De er formidable krigere, der er næsten umulige at besejre på grund af deres overnaturlige fart.
Aeldari har dog nogle skeletter i skabet. Før nutid havde de mere magt end nogle andre racer og de levede et liv i nydelse. De var dekadente og de havde nærmest ingen stopklods.
Dette endte i fødslen af Kaos guden Slaneesh og Aeldaris dommedag opstod. Hvor de før var udødelige og blev genfødt eller lod deres sjæle gå til efterlivet, er de nu fordømte til, at deres sjæle vil leve i evig pinsel når de dør. Derfor er Aeldari nu blevet til en meget bitter race, der kun kan se til mens menneskeheden har taget deres plads som mestre af rummet.